ÇANAKKALE HAKKINDA
Çanakkale Geçilmez

Çanakkale'den Vazgeçilmez, Çünkü...

Çanakkale'ye gelmek için pek çok nedeniniz var:

Birçok ilklere ev sahipliği yapmış; ilk güzellik yarışmasının yapıldığı, Gelibolu'da yaşamış Piri Reis tarafından ilk dünya haritasının çizildiği, ilk Osmanlı tersanesinin kurulduğu, bir devrin batıp bir milletin yeniden doğuşunun başladığı 1. Dünya Savaşı'nın yapıldığı kenttir Çanakkale.

Antik çağlardan başlayıp, diriliş destanımızın yazıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'ne uzanan tarihimiz, zengin kültürel ve yöresel değerlerimiz, eşsiz doğamız ve doğal güzelliklerimiz, değişik lezzetlerimiz ile bir başkadır Çanakkale...

Tarih : Truva Savaşı'nın yapıldığı, UNESCO Dünya Mirası listesinde olan, Homeros'un İlyada destanının anayurdu kültür mirasımız Truva Antik Kenti'ni gezmelisiniz.

Yakın tarihimizden; Atatürk ve silah arkadaşlarının kahramanlık destanını yazdığı Deniz Zaferi'mizin 100 yıl geçse de izlerinin capcanlı olduğu Gelibolu Yarımadas'nda yakın tarihimizi yaşayın. Şehitliklerimiz 7'den 70'e herkesin mutlaka görmesi gereken yerler.

Ayrıca Biga'da Parion, Karabiga'da Piriapos, Gülpınar'da Apollon Smintheus, merkezde Çimenlik Kalesi ve Kilitbahir Kalesi gezilecek tarihi yerlerimizdendir.

Assos : M.Ö. 6. YY'dan beri bölgenin ilgi alanı, Ege'nin en büyüleyici köşelerinden biridir. Filozof Aristo'nun evlendiği, Eflatun ve Sokrates'in dersler verdiği bu ilk liman kenti; bu özelliğiyle zengin bir liman kenti olmuştur. Büyük Amfi Tiyatrosu, tarihi taş evleri ve dünyanın en güzel gün batımının burada olduğu iddiası da göz önüne alınırsa, sanatçılarının neden buraya aşık olduğunu da anlamış olursunuz. Ege sahilinde sayısız koylar ve plajlar temiz deniziyle sizleri beklemektedir.

Kazdağları : Homeros'un İlyada destanında ''Bin Pınarlı İda'' diye de anılan İda dağı (Kazdağları) birçok efsaneye ev sahipliği yapmıştır. İşte dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı İda dağları. İçinde barındırdığı 30'dan fazla akarsuyu, zengin ağaç türleri ve bölgeye has endemik bitkileri ve dünyanın 2. oksijen cenneti oluşuyla ünlü Kazdağları...

Adalar : Bozcaada; Geyikli'den feribot ve Çanakkale'den deniz otobüsü ile gidebileceğiniz adamız. Kalesi, camisi, kilisesi, bağları ve Ayazma plajı ile meşhurdur. Gökçeada; eşsiz güzellikteki doğası ve doğallığıyla, değişmemiş Rum köyleri ve tertemiz deniziyle ünlü en büyük adamız. Bugünlerde komşu ülkelerin rağbet ettiği sörf turizmiyle gündeme gelmektedir.

Şifalı Kaplıcalar ve Sağlık: İlimiz sınırları içinde çok sayıda ve her kesime cevap verecek çeşitte kaplıca mevcuttur. Sağlık turizmi gün geçtikçe gelişmektedir. Üniversite, Devlet, özel ve askeri hastanemiz mevcuttur.

Boğaz Köprüsü : Avrupa'yı Ege ve Akdeniz'e bağlayacak olan Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yeri belirlenmiş, yakın ilçemiz Lapseki sınırları içinden geçecek köprünün zemin etütleri bitirilmiş, ihale aşamasına gelinmiştir. Şimdiden yatırımcıların ve İstanbul alternatifi arayanların yerleşeceği bir şehir olmuştur ve her geçen gün bu talepler logaritmik bir artış göstermektedir.

Eğitim : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ); Boğaz'a hakim tepede kurulmuş modern fakülteleri ve 48.000'i aşmış öğrencisiyle şehrin gözbebeği niteliğindedir.

Ulaşım : Çanakkale; İstanbul, Bursa ve İzmir'e yaklaşık 3-4 saat mesafededir. Şimdilik... Ayrıca şehir merkezine 5 dakikada ulaşabileceğiniz havaalanımızdan İstanbul'a her gün 40 dakikada, Ankara'ya 50 dakikada ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Lezzetleri : Şehrimizde deniz kenarında keyifle oturup yiyip içebileceğiniz çok sayıda yer mevcuttur. Şehrimize has Ezine peyniri, peynir tatlısı, Gelibolu sardalyası, Umurbey şeftalisi ve kirazı, Biga köftesi, Kösedere domatesi ve olmazsa olmaz balığı...

Çanakkale Mekanları : Şehrin merkezinde vakit geçireceğiniz bir çok mekan mevcuttur. Boğaz'ın kıyısında Kordon ve cafeleri, restoranları, çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Adına türküler söylenmiş Aynalı Çarşı'sı, Kordon'daki Brad Pitt'in dünyaca meşhur filmindeki Truva atı, tarihi Saat Kulesi, 1462'den itibaren Osmanlı'nın sanat eserleri ve camileri, tarihi kilise ve havraları, Çimenlik kalesi ve Arkeoloji müzesi ve sayısız mekanlarıyla doyasıya yaşayacağınız bir kenttir Çanakkale...

Kısacası;

Barışın, huzurun, medeniyetin ve sakin yaşamın adıdır Çanakkale...

GELİP GEÇİLECEK DEĞİL, GÖRÜP KALINACAK YERDİR ÇANAKKALE...